Overview
Specification
A065VL01 V3

A065VL01 V3 Basic Information
| Panel Model | A065VL01 V3 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,6.5 inch, 800×480 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| A065VL01 V3 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | A065VL01 V.3 |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 80 °C |
| Remarks | High power LED backlight |
A065VL01 V3 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 144 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.05975×0.165 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.17925×0.165 mm (H×V) |
| Weight | 116g (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%) |
| Active Area | 143.4×79.2 mm (H×V) |
| Bezel Area | 145.5×81.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 157.2×89.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
A065VL01 V3 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 12/18 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 55/55/45/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.350 |
| Sunlight Readable | N |
A065VL01 V3 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
A065VL01 V3 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 13.2/15.2V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 200mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
A065VL01 V3 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/10.5/13.5/-7V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 2.5/24.43/0.097/0.049mA (Typ.)(ICC/AIDD/IGH/IGL) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
